Вперше в історії футболу ФІФА планує впровадити кардинальні зміни у правила гри.


Міжнародна федерація футболу (ФІФА) збирається вперше в історії дозволити тренерам вимагати відеоповтори. ФІФА очікує на дозвіл Міжнародної ради футбольних асоціацій (IFAB) на продовження тестування системи підтримки відео у футболі (FVS), альтернативи VAR, яка дає тренерам можливість оскаржити рішення.

Система FVS, що застосовувалася на жіночих чемпіонатах світу U20 та U17 цього року, отримала схвалення для тестування від IFAB у березні. Тепер FIFA має намір розширити її використання на інші змагання. Цю технологію вперше протестували під час турніру Blue Stars/FIFA Youth Cup у Цюріху в травні, а згодом вона була застосована на двох міжнародних турнірах.

На відміну від VAR, де перегляд здійснюється виключно відеоасистентом рефері, система FVS надає тренерам можливість використовувати до двох викликів за гру, якщо вони вважають, що рефері зробив помилку.

"Ми лише на старті тестування, і досвід, отриманий на жіночих чемпіонатах світу U20 та U17, буде уважно вивчений. Проте наразі ми не виявили жодних несподіваних моментів", - зазначив П'єрлуїджі Колліна, голова комітету арбітрів ФІФА, у розмові з ESPN.

"Згідно з досягнутою угодою, ФІФА представить свій звіт на майбутньому річному засіданні IFAB та звернеться з проханням продовжити тестування у більш розширеному форматі," - зазначив Колліна.

На сьогоднішній день система оскаржень розроблена для ліг з обмеженими ресурсами, що мають не більше чотирьох камер, а не для таких престижних дивізіонів, як Прем'єр-ліга.

"Необхідно ясно підкреслити, що FVS і VAR — це різні системи, і це має велике значення, особливо в контексті очікувань", - відзначив Колліна. "Обмежена кількість камер у FVS не дозволяє йому демонструвати ту ж інформацію, що і VAR. Наприклад, виявити офсайди можна лише у випадках, коли вони є явними. Тому рішення, прийняті на полі, стають дуже важливими."

FVS працює з обмеженим набором камер до 4-5. При більшій кількості камер процес перегляду може стати довшим, оскільки на відміну від VAR тут немає офіційного відеоасистента, що відбирає потрібні кадри для перегляду рефері.

З FVS тренер ініціює запит на перегляд, після чого арбітр відправляється до краю поля для аналізу повтору ситуації. На відміну від VAR, тут є лише оператор відеоповторів, який надає необхідні кадри, а суддя самостійно приймає рішення, не отримуючи підказок про можливі явні помилки.

"Незважаючи на те, що [жіночі чемпіонати світу U20 та U17] були першим досвідом як для команд, так і для офіційних осіб, ми вважаємо, що результати були дуже позитивними. Ми провели інструктаж перед змаганнями та опитали тренерів після турніру, і FVS була позитивно сприйнята та визнана охороною для використання у майбутньому", - відзначив італієць.

Колліна підкреслив, що система викликів FVS покладає всю відповідальність на тренерів, і арбітри не будуть самостійно ініціювати перегляд ситуацій.

"Тренери мають лише два челенджі для перегляду під час матчу, і якщо один з них не вдається, то вони їх втрачають", - зазначив Колліна. "Тому вони діють обережно, щоб не використовувати свої запити без потреби. Можливо, що в кінці гри тренери зроблять 'останню спробу', але навряд чи це надасть їм тактичну перевагу".

Related posts